Універсальний дизайн - це дизайн предметів, середовища,програм та послуг, покликаний зробити їх максимально можливою мірою придатними для використання для всіх людей без необхідності адаптації чи спеціального дизайну. Універсальний дизайн не виключає допоміжних пристроїв для конкретних груп людей з інвалідністю, де це необхідно.

Універсальний дизайн: світовий досвід допоможе Україні досягти інклюзії

Понад 60 представників 26 державних відомств та громадських організацій, а також провідні українські журналісти, дізналися про кращі світові практики та рішення, спрямовані на інклюзію та доступність для всіх, під час дводенного інтерактивного тренінгу «Універсальний Дизайн: Міжнародний Досвід та Кращі Практики». Семінар провела відомий міжнародний консультант з розробки інклюзивної політики та практики Доктор Ольга Красюкова-Еннс (Канада) в рамках Спільної Програми «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні», що адмініструється ПРООН. Експерт поділилася міжнародним ноу-хау з питань впровадження Універсального Дизайну, а учасники семінару мали можливість обговорити як державна політика та громадські дії можуть забезпечити соціальну інтеграцію людей з інвалідністю на прикладах таких країн як США, Канада та Ірландія.

Згідно з міжнародною доповіддю ВОЗ про інвалідність за 2011 рік, 15% світового населення мають інвалідність. До того ж, кількість людей похилого віку зростає щороку. В Україні 2,6 млн. людей з інвалідністю, серед яких є 164 000 дітей, згідно Річного Звіту Мінсоцполітики України за 2013 рік. До того ж, у нас 40% людей пенсійного віку, 5% дітей до 7 років та 2%  вагітних жінок та батьків з коляскою. Ці групи людей переважно не мають доступу до ключових об’єктів інфраструктури та послуг.

«Ми повинні прагнути до видалення всіх бар'єрів, які впливають на включення та рівнозначну участь у суспільстві людей з інвалідністю та інших уразливих груп населення. Соціальна ізоляція не тільки впливає на життя вразливих груп, але й на розвиток громад та суспільства в цілому. Універсальний Дизайн, також відомий як Дизайн для Всіх, – найбільш визнана концепція у світі, що передбачає проектування продукції та середовища таким чином,  щоб ними могли були користуватися найбільш широке коло людей. Це може служити ефективним інструментом для того, щоб зробити Україну більш інклюзивним суспільством, де кожен має право голосу і бере участь у суспільному житті на рівних. Ми сподіваємося, що цей семінар допоможе українським політикам та експертам прийняти необхідні кроки в напрямку створення відкритого суспільства для всіх в Україні», – зазначила Ініта Пауловіца, заступник постійного представника ООН в Україні.

«Помилково вважати, що Універсальний Дизайн стосується тільки людей з інвалідністю. Це не так. Він буде корисне кожному з нас. Ми всі проходимо схожий життєвий цикл і схильні мати різний рівень мобільності на кожному з етапів, в залежності від таких обставин як вік або вага або тимчасова травма. Наприклад, дитина до 7 років не відкриє важкі двері. Вагітна жінка чи батько з коляскою не пройде сходами підземного переходу. Людина похилого чи молодого віку, яка тимчасово втратив мобільність через травму, не зможуть подолати перешкоди на вулиці, які є абсолютно непомітними для більшості людей. До того ж, статистика свідчить, що у віці 65 років 40% людей мають функціональні порушення, а після 80 років майже кожен має інвалідність. Універсальний Дизайн покликаний створити світ доступний та зручний для всіх, незалежно від фізичних можливостей чи віку», – відзначила Д-р Ольга Красюкова-Еннс.

«Існує певна спорідненість між поняттями Доступність та Універсальний дизайн. Однак ототожнювати їх немає підстав. Універсальний Дизайн – це стратегія, яка спрямована на те, щоб проектування та компоненти любого середовища, виробів, комунікацій, інформаційних технологій чи послуг були однаково доступні чи зрозумілі всім і відповідали вимогам спільно користування. Універсальний Дизайн є економічно ефективним підходом. Ця концепція вимагає від  державних осіб, приватних компаній, архітекторів , веб-дизайнерів, вчителів та ін. враховувати людське різноманіття, а також проблеми з якими стикається багато людей в той чи інший час свого життя отримуючи досвід обмеженості», – додала Лариса Байда, начальник відділу Національної Асамблеї Інвалідів України (НАІУ).

«На жаль, в нашій країні застосування принципів Універсального Дизайну ще не набуло широкої практики. Наприклад, є окремі об’єкти, які враховують той чи інший принцип Універсального Дизайну, як от – Державне підприємство «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» (термінал D), Національний центр параолімпійської, дефлімпійської підготовки і реабілітації у м. Євпаторії, окремі супермаркети, окремі «мережеві» готелі. Одна з проблем в тому, що головний принцип Універсального Дизайну «всі потреби користувачів мають бути інтегровані від самого початку процесу проектування» не враховують. Це стосується різних сфер, починаючи від формування державної політики і закінчуючи плануванням парку або зведенням нової школи», – відзначив Володимир Азін, директор громадської організації «Група активної реабілітації».

«Україна вже здійснила певні зусилля з реалізації Конвенції ООН про права інвалідів , в тому числі у сфері Доступності оточуючого середовища та Універсального Дизайну. Так, було прийнято ряд нормативних документів, які забезпечують людям з інвалідністю та маломобільним групам населення  реалізацію їх прав. На жаль, виконання вимог чинного законодавства не забезпечується і наші міста залишаються недоступними та бар’єрними. Доступне середовище створить краще суспільство для всіх і кожного», – зазначив Ярослав Грибальський, національний координатор програм з безбар'єрності НАІУ.

Спільна Програма «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні» впроваджується в Україні Програмою розвитку Організації Об`єднаних Націй (ПРООН), Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), Міжнародною організацією праці (МОП) у партнерстві з Міністерством соціальної політики України та Національною асамблеєю інвалідів України.

Мета Спільної Програми - сприяння застосуванню стандартів доступності та універсального дизайну як таких, що забезпечать залучення і участь людей з інвалідністю, а саме сприяння подоланню існуючих бар'єрів, які заважають або обмежують рівний доступ до послуг і об'єктів, призначених для широкої громадськості. Програма реалізовується на регіональному та національному рівнях та сприяє всебічному розвитку потенціалу та підвищенню обізнаності щодо подолання упереджень стосовно людей з інвалідністю та підтримки уряду України в реалізації Конвенції ООН про права людей з інвалідністю.

Завантажити цю публікацію
в форматі Word

  • Як зробити свій дім гостинним? +

    Ви можете зробити свій дім гостинним для всіх. Для цього підтримайте міжнародний рух «Visit Ability», що виступає запростір, доступний для Детальніше...
  • Як зробити місто доступним? +

    Згідно зі статтею 9 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, в Українімає бути забезпечена доступність (архітектурна, транспортна, інформаційна) та Детальніше...
  • Як зробити заклад доступним? +

    Усі люди незалежно від особливостей, сімейного статусу тощо можуть бути Вашими клієнтами, якщо Ви подбали про створення належних умов. Подумайте, Детальніше...
  • 1

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро