Універсальний дизайн - це дизайн предметів, середовища,програм та послуг, покликаний зробити їх максимально можливою мірою придатними для використання для всіх людей без необхідності адаптації чи спеціального дизайну. Універсальний дизайн не виключає допоміжних пристроїв для конкретних груп людей з інвалідністю, де це необхідно.

Медицина без бар'єрів в Маневицькій районній полікліниці

Відсутність плаского входу чи пандуса, обладнаної вбиральні і пристроїв для огляду людей незалежно від їх фізичних можливостей чи характеристик - на жаль, реальність для більшої частини клінік в Україні. Проте позитивний момент полягає у тому, що така тенденція поступово змінюється, і все більше закладів надання медичних послуг стають доступними для всіх.

3 жовтня у Маневицькій районній поліклініці відбулася презентація оновлень, що уможливили для закладу надання медичних послуг значно більшій кількості пацієнтів. 

Перед початком реструктуризації поліклініка провела опитування серед своїх пацієнтів та жителів району, за результатами якого виявилося, що:

  • 59% опитаних мають проблеми із архітектурною доступністю медичних закладів;
  • 23% опитаних не отримують достатньої інформації;
  • 10% відчувають брак медичних працівників;
  • 8% усім задоволені.

Зважаючи на такі дані, було прийнято рішення вирішувати проблему комплексно: надавати інформацію та робити приміщення архітектурно доступним. 18 квітня 2018 року було проведено семінар для працівників медичних закладів, соціальних служб, архітектури, містобудування, сільських голів, представників влади, преси - «Доступність та універсальний дизайн. Чому доступність є важливою». Семінар познайомив слухачів із концепцією універсального дизайну та пояснив, яким чином можливо максимально враховувати потреби кожного містянина.

Вже 3 жовтня Маневицька поліклініка презентувала оновлені паркувальні місця, гінекологічний кабінет та універсальну вбиральню, доступні для людей з інвалідністю. Вхідні сходи та пандус було покрито спеціальною нековзкою плиткою, до пандуса домонтовані поручні та контастне покриття на його початку і кінці. Такий контраст дозволяє людям із порушеннями зору краще орієнтуватися при вході, а нековзке покриття не дасть впасти, коли погодні умови тому сприяють. 

IMG 7387

На парковці з'явилася стоянка для велосипедів та спеціальні знаки для паркування людей з інвалідністю. Окрім того, паркувальні місця спроектовані таким чином, щоб ними змогла скористатися людина, що користується візком.

Маневицька поліклініка тепер має універсальну туалетну кімнату. У вбиральні встановлено спеціальний унітаз із відкидним поручнем, кушетку та пеленальний столик. Дзеркало над умивальником розміщено під нахилом для зручності користування ним людей нижчого зросту чи тих, що користуються візком. 

туалет

IMG 7272

У гінекологічному кабінеті з’явилося спеціальне крісло, придатне для обслуговування жінок, що користуються візком, жінок старшого віку та загалом тих, чия фізична форма не дозволяла користуватися попереднім варіантом крісла. Пацієнтки зізнаються, що часто змушені були пропускати черговий візит у лікаря, оскільки просто фізично не могли впоратися із таким засобом для огляду. Тепер же цю проблему вирішено.

Так, Маневицька районна поліклініка завдяки реалізації проекту “Медицина без бар’єрів” продемонструвала, як, використовуючи концепцію універсального дизайну, робити медичні послуги доступними для всіх.

Проект “Медицина без бар’єрів” було реалізовано в рамках Спільної Програми «Сприяння інтеграційній політиці та послугам людей з інвалідністю в Україні», що впроваджується Програмою Розвитку ООН спільно зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я та Міжнародною організацією праці за фінансової підтримки Партнерства ООН з питань реалізації прав людей з інвалідністю, в партнерстві з Міністерством соціальної політики України, Міністерством охорони здоров’я України та Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України.

  • Як зробити свій дім гостинним? +

    Ви можете зробити свій дім гостинним для всіх. Для цього підтримайте міжнародний рух «Visit Ability», що виступає запростір, доступний для Детальніше...
  • Як зробити місто доступним? +

    Згідно зі статтею 9 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, в Українімає бути забезпечена доступність (архітектурна, транспортна, інформаційна) та Детальніше...
  • Як зробити заклад доступним? +

    Усі люди незалежно від особливостей, сімейного статусу тощо можуть бути Вашими клієнтами, якщо Ви подбали про створення належних умов. Подумайте, Детальніше...
  • 1

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро