Універсальний дизайн - це дизайн предметів, середовища,програм та послуг, покликаний зробити їх максимально можливою мірою придатними для використання для всіх людей без необхідності адаптації чи спеціального дизайну. Універсальний дизайн не виключає допоміжних пристроїв для конкретних груп людей з інвалідністю, де це необхідно.

Приміщення відділів Держреєстру виборців у Києві не завжди є доступними для маломобільних груп людей

Більше ніж у половині будівель, де знаходяться відділи ведення Державного реєстру виборців, є такі пристосування для маломобільних груп людей як пандуси та ліфти, однак, прилегла територія навколо будівель створює перешкоди для вільного доступу. На початку виборчого процесу спостерігачі ОПОРИ у місті Києві відвідали відділи ведення ДРВ та перевірили їх в контексті архітектурної доступності.

Новий Виборчий кодекс містить чимало прогресивних норм щодо забезпечення виборчих прав людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Наприклад, приміщення виборчих дільниць повинні відповідати новим державним будівельним нормам (ДБН), які діють з квітня 2019 року. Щоб реалізувати своє виборче право 25 жовтня 2020 року, виборці, які хотіли проголосувати за місцем фактичного проживання, мали подати заяву про зміну виборчої адреси до 24 години 10 вересня. Зробити це можна було в електронній формі на сайті ДРВ, звернутися з відповідною заявою у паперовій формі до органу ведення ДРВ у своєму районі або через уповноважену особу.

Спостерігачі ОПОРИ зафіксували, що сім з десяти відділів ведення ДРВ знаходяться безпосередньо у приміщеннях районних державних адміністрацій і загалом в більшості з них є такі пристосування для маломобільних людей: пандуси та ліфти. Однак, прилегла територія навколо будівель створює перешкоди для вільного доступу. Наприклад, у Деснянському районі плитка навколо будівлі має великі щілини та нерівності, у Дарницькому районі градус нахилу пандусу, пороги та турнікет не створюють реальної можливості безперешкодного доступу до будівлі, у Святошинському районі відсутній пандус.

Приміщення відділів Держреєстру виборців у Києві не завжди є доступними для маломобільних груп людей  

Пристосування для маломобільних груп населення, зафіксовані спостерігачами ОПОРИ.

Приміщення відділів Держреєстру виборців у Києві не завжди є доступними для маломобільних груп людей

Вхід до приміщення, в якому знаходиться відділ ведення ДРВ Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації.

З серйозними перепонами на шляху до зміни виборчої адреси можна зіштовхнутись в Подільському районі міста Києва. Оскільки щоб потрапити до приміщення, потрібно просити про допомогу у доланні перешкоди, а саме хвіртки з високим металевим порогом. Маломобільним групам населення доведеться запитати про допомогу у співробітників ДРВ або сторонніх людей, щоб ті відкрили ворота на територію або перенесли через поріг хвіртки крісло колісне.

Приміщення відділів Держреєстру виборців у Києві не завжди є доступними для маломобільних груп людей

Вхід до приміщення, в якому знаходиться відділ ведення ДРВ Подільської районної в місті Києві державної адміністрації.

Також, у приміщеннях більшості відділів немає тактильних та візуальних елементів доступності: тактильної підлогової плитки, інформаційних таблиць із позначеннями шрифтом Брайля, аудіопокажчиків для людей із порушеннями зору, іншого візуального інформування тощо. Проте, варто відмітити, що у відділі ведення ДРВ Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації наявні вказівники, контрастних кольорів для осіб з інвалідністю та зручно облаштована вбиральня.

Вказівники у відділі ведення ДРВ Солом’янської районної в місті Києві державної адміністрації.

За інформацією, наданою спостерігачам ОПОРИ представниками органів ведення ДРВ, станом на кінець серпня 2020 року вони не отримували заяв щодо зміни виборчої адреси особисто від осіб з інвалідністю чи людей з маломобільних груп населення.

Нагадаємо, що у пунктах 2 та 4 ст. 62 Виборчого кодексу прямо передбачені обов’язки органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування надати приміщення для дільничної виборчої комісії та приміщення для голосування, які будуть доступними для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Крім того, коло осіб, на яких буде розповсюджуватися дана норма, розширена ще й поняттям «маломобільні групи населення». Проте, специфічних вимог доступності щодо приміщень віддлів ведень ДРВ наразі немає, окрім перелічених у чинних ДБН. Наразі існує лише постанова ЦВК від 20.12.2007, яка регулює вимоги до приміщень відділів ведення ДРВ і їх матеріально-технічного забезпечення, проте вона не містить жодних специфічних норм щодо доступності цих приміщень.

Максим Зінчук, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Києві, зазначає: «Склалася така ситуація, що законотворець подбав про доступ виборців до дільниць у день голосування, однак забув про доступність до будівель, де знаходяться державні реєстри виборців. Звісно, є можливість подати заяву онлайн, але варто не забувати про українські реалії. Не всі виборці мають необхідні навички для того щоб подати заяву в електронному форматі. Бодай у частини населення немає доступ до інтернету».

Більше про вимоги, щодо архітектурної доступності виборчих дільниць, читайте у матеріалі ОПОРИ за посиланням.

За коментарями звертайтеся:

Максим Зінчук, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Києві тел.: 063 582 67 07 e-mail: kyiv@opora.org.ua

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Джерело

  • Як зробити свій дім гостинним? +

    Ви можете зробити свій дім гостинним для всіх. Для цього підтримайте міжнародний рух «Visit Ability», що виступає запростір, доступний для Детальніше...
  • Як зробити місто доступним? +

    Згідно зі статтею 9 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, в Українімає бути забезпечена доступність (архітектурна, транспортна, інформаційна) та Детальніше...
  • Як зробити заклад доступним? +

    Усі люди незалежно від особливостей, сімейного статусу тощо можуть бути Вашими клієнтами, якщо Ви подбали про створення належних умов. Подумайте, Детальніше...
  • 1

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро